Leasing od lat jest jednym z najchętniej używanych narzędzi finansowania pojazdu w firmach. Po zapłaceniu ostatniej raty leasingu operacyjnego wystarczy uiścić kwotę wykupu i leasingowany przedmiot przechodzi na własność firmy lub do majątku osobistego.

 

Jeszcze niedawno po wykupie, po upływie 6 miesięcy od nabycia, można było sprzedać przedmiot bez płacenia podatku. Sytuację zmieniła jednak reforma Polskiego Ładu. Nadal można wykupić przedmiot do firmy lub majątku prywatnego, ale za późniejszą sprzedaż poleasingowego auta trzeba od stycznia 2022 roku zapłacić podatek od dochodu. Podatku możemy uniknąć czekając ze sprzedażą aż 6 lat od wycofania samochodu z firmy.

 

 

 

W związku z powyższym, pytanie brzmi: czy leasing auta nadal się opłaca? 

Zdecydowanie tak!

 

Oto jak działa darowizna samochodu wykupionego z leasingu:

 

Jeżeli podatnik wykupi samochód osobowy z leasingu, a następnie przekaże go w formie darowizny, wówczas nie będzie zobowiązany do opodatkowania tego przekazania podatkiem dochodowym PIT. Co ważne, darowizna musi zostać dokonana na rzecz osoby z tzw. zerowej grupy podatkowej. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn należą do niej osoby bliskie, tj:

  • małżonek,
  • zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • ojczym,
  • macocha,
  • pasierb.

 

W związku z darowizną samochodu przedsiębiorca nie będzie działał w charakterze podatnika. Oznacza to, że obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie będzie ciążył na przedsiębiorcy, który przekazał używany w działalności samochód osobowy, a na obdarowanej osobie. Jednakże osoba ta może skorzystać ze zwolnień z podatku od spadków i darowizn (jeżeli należy do zerowej grupy podatkowej). Warunkiem takiego zwolnienia jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Dodatkowo, jeżeli samochód nabyty do użytku prywatnego zostanie podarowany bliskiej osobie, a ta sprzeda go po upływie 6 miesięcy, to nadal nie będzie musiała zapłacić podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego PIT.

 

W tym miejscu znajdziesz atrakcyjne oferty dla Przedsiębiorców https://kmoto.pl/wynajem-dlugoterminowy